سپتیک تانک:

سپتیک تانک، خود یکی از ساده ترین راه های تصفیه آب و فاضلاب می باشد و در سیستم های تصفیه آب و فاضلاب جزء مراحل اولیه و ابتدایی بود به این روش که قسمت اولیه هر سیستم تصفیه فاضلاب ، بخش ته نشینی و متعادل سازی و در برخی از سپتیک تانک های دو مخزنه تصفیه بیولوژیکی می باشد که به هر روش و نوع موجود در دنیا چه از نوع سپتیک تانک بتنی یا پلی اتلینی یا درجا، این قسمت از تصفیه فاضلاب را به خوبی انجام می دهند.

به طور کلی استفاده از سپتیک فاضلاب در شبکه خدمات شهري میتواند از نظر سلامت و بهداشت جامعه مفید واقع شده و در شرایط بحرانی موجب جلوگیري از افزایش مخاطرات، آسیبها و صدمات وارده گردد. وجود آن ها در شبکه جمع آوري فاضلاب شهري میتواند به وسیله جداسازي فاضلاب جامد و مایع در ابتداي مسیر شبکه، تاثیر زیادي بر افزایش عمر مفید تاسیسات و لوله هاي شبکه فاضلاب شهري داشته باشد و باعث کاهش رسوبات و اخلال در عملکرد انتقال شبکه جمع آوري فاضلاب گردد.

سپتیک تانک نخست در سال 1876 در کشور آمریکا استفاده شد، اما ثبت اختراع سپتیک فاضلاب در سال 1881 در فرانسه صورت گرفت . با افزودن بخش تنظیم کننده های جریان یا متعادل ساز Baffle در سال 1905 بر کارایی سپتیک تانک افزوده شد. در قرن حاضر پس از سال 1920 سپتیک تانکها به طور گستردهای در سطح جامعه مورد استفاده قرار گرفته اند. پس از جنگ جهانی دوم، در مناطق مسی فاقد سیستم فاضلاب، آن ها ها مورد استفاده قرار گرفت.

سپتیک تانک پلی اتیلن:

سپتیک تانک پلی اتیلن یکی دیگر از تولیدات پلی اتیلنی با مواد پایه پلی اتیلن میباشد که دراری اجزای داخلی گوناگونی میباشد که این اجزا در کنار یکدیگر شبکه کوچکی از یک سیستم فاضلاب محلی را هدایت و دفع میکند .سپتیک تانکها مخازنی هستند که عموما در جاهایی مورد استفاده قرار میگیرند که فاقد شبکه ها و سیستمهای فاضلابی شهری و روستایی هستند .سپتیک تانکها همانطور که گفته شد سیستمهای کوچکی از مجموعه فاضلابهای شهری و روستایی هستند که در جاهایی که فاقد لوله کشی و سیستمهای فاضلاب هستند مورد استفاده قرار میگیرند و عموما جهت مواردی مانند ساختمانهای مسی ,ادارات ,رستورانها و مدارس مورد استفاده قرار میگیرند . در هنگام خرید و یا سفارش سپتیک تانک مواردی مورد نیاز است که قبل از انجام خرید میبایست ار آنها اطلاع داشته باشید و این موارد به شرح زیر است :

آگاهی از عمق کاربری سپتیک تانک و نوع خاک

میزان بار ترافیکی در محلی که قرار است سپتیک تانک قرار بگیرد (بار ترافیکی ناشی از عبور وسائل نقلیه )

میزان ظرفیت سپتیک تانک بر مبنای متر مکعب

دمای سیال ورودی و یا فاضلاب جاری در سپتیک تانک

طراحی سپتیک تانک فاضلاب:

1) ورودی فاضلاب – شامل لوله و بافل ورودی

2) در طراحی سپتیک تانک مخزن اول که بیشترین حجم را به خود اختصاص می دهد، معمولا ۶۰ الی ۷۰ درصد حجم کل سپتیک تانک را شامل می شود؛

3) دیواره جداکننده اول سپتیک فاضلاب – که باعث جلوگیری از ورود لجن و چربی به مخزن زلال ساز سپتیک فاضلاب می شود.

4) در طراحی سپتیک تانک فاضلاب مخزن زلال ساز – این مخزن تقریبا ۳۰ درصد حجم سپتیک را شامل شده و در آن فاضلاب عاری از مواد قابل ته نشینی و شناوری تجمع می یابد؛

5) مجرای خروج بیوگاز (وِنت) – از طریق این مجرا گازهای تولید شده ناشی از فرآیندهای بی هوازی از سپتیک فاضلاب خارج می گردد؛

6) سیستم خروجی فاضلاب از سپتیک تانک – شامل بافل و لوله خروجی می باشد.

انواع سپتیک تانک:

در حال حاضر سپتیک تانک ها به شکل های مختلف ساخته می شود از متداول ترین نوع آنها می توان به سپتیک تانک بتنی، سپتیک تانک پلی اتیلن، سپتیک تانک های کری گیتی، سپتیک تانک های درجا اشاره نمود که توسط شرکت ناب زیست نیز تولید می شود. کاریی سپتیک ها به تنوع آنها وابسته نیست و در طراحی آن ها آنها آنچه که حایز اهمیت است سپتیک تانکی است که بتوانند خروجی مناسبی چه از نظر کار آیی و چه از نظر محیط زیستی و پارامتر های آن تامین کنند. طراحان سپتیک تانک جهت رسیدن به اهداف بالا هر یک با توجه به به نوع مصالح موجود و اهداف خروجی فاضلاب دست به طراحی سپتیک تانک های مختلفی زدند که در زیر به چند مورد از آنها اشاره شده است.

سپتیک تانک بتنی:

سپتیک تانک بتنی به دو صورت درجا و پیش ساخته جهت تصفیه اولیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد

سپتیک تانک های بتنی پیش ساخته خود به انواع مختلف تولید می شوند. که از متداول ترین نوع آن ها می‌توان به کول های بتنی اشاره نمود که توسط شرکت ناب زیست خاورمیانه در سایزهای مختلف تولید می شود.

سپتیک تانک بتنی پیش ساخته ناب زیست:

سپتيك تانك به صورت انباره استوانه اي شكل با سيمان ضد سولفات ساخته مي شود . اين مخزن توسط پليمر هاي شيميايي و مواد محلول در سيمان با ضريت حلاليت مناسب، ايزوله شده، چرا كه يكپارچه بودن سپتيك تانك در قالب گيري،امري حياتي است. در صورتيكه مخازن در دو يا سه مرحله قالب گيري شود، حتما مي بايست از مواد آب بند و همين طور از واتراستاپ در كف استفاده نمود تا نشت فاضلاب از كف انباره، سفره هاي زير زميني آب را آلوده ننمايد.

اين امر مي تواند قبل از نصب سپتيك به واسطه تست نشتي، با آب آغشته به رنگ، كنترل شود. جهت ساخت سپتیک فاضلاب با استفاده از منهول های بتنی پیش ساخته بایستی محل دفن را گود کرده و قطعات بتنی را به سادگی توسط رزینهای بتنی به یکدیگر متصل نمود. این قطعات شامل تیپ های ساده، تیپ دارای اتصالات، تیپ زهکش و درپوش می باشند که بسته به نوع فاضلاب و حجم آن قطر آنها قابل تغییر است نصب این نوع از سپتیک تانک ها بسیار ساده بوده و با توجه به جنس آن در مقابل حرکات زمین و نیروهای سرباری مقاومت بالایی دارد.

اجراي سپتیک فاضلاب بتنی در مکانهاي مورد نیاز در قالب مراحل زیر صورت می پذیرد.

· ابتدا نمونه ها در کارگاه به صورت پیش ساخته با بتن مسلح ساخته می شود.

· عملیات خاکبرداري در محل اجرا انجام می شود.

· ضمن تسطیح کف بتن مگر ریخته میشود.

· قطعات پیش ساخته با ملات ماسه سیمان یا چسب اپوکسی به یکدیگر متصل شده و درزها آب بند می گردند.

· قطعه محافظ و درپوش بر روي قطعات قرار گرفته و سطح آن با تراز سطح بهره برداری تنظیم می گردد.

· اطراف نمونه خاکریزي شده و درون زمین محبوس میگردد.

سپتیک تانک بتنی درجا:

سپتیک تانک بتنی درجا با توجه به حجم فاضلاب و شرایط موجود بسته به نوع منطقه و فضا های که در دسترس است قابلیت ساخت دارد و به جهت درجا بودند بسیار وابسته به نوع زمین می باشد و تنوع آن بسیار بالاست. شرکت ناب زیست با توجه به تجربه ساخت سپتیک تانک ها توانایی خود را جهت احداث سپتیک تانک های بتنی و بلوکی اعلام می دارد.

معمولاً با توجه به هزینه بالای این نوع از سپتیک ها زمان بر بودن ساخت آنها توصیه می شود در صورت بالا بودن حجم فاضلاب خروجی از سپتیک تانک بتنی درجا استفاده شود.

نحوه اجرا سپتیک تانک بتنی درجا:

به طور معمول توصیه می شود جهت ساخت سپتیک تانک بتنی فضا مورد نظر اسقرار سپتک تانک را در زیر تراز سطح طبیعی و رفت آمد قرار داده شود زیرا این مهم باعث می شود تا استفاده از تجهیزات کاهش یابد و دوم در حالت مدفون از فضای بالا آن می توان استفاده نمود و درصورت ایجاد نشت و یا بو می توان روی آن را با بتن یا دیگر مصالح پوشاند


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها


عشق اهنگ پژوهش روایی تولید لباس فرم مدرسه پیچک (خوشه های شعر و غزل ) kalayekoodak فروشگاه اینترنتی گلاریس نیاز شاهدشهر آژانس مسافرتی آرزوی آسمان آبی بهترین مراکز و کلینک پوست مو زیبایی و پزشکی ،لیزر موهای زائد Contemplating the I Ching